שאלות ותשובות

15/01/2013

שאלות ותשובות לארגון עובדי צה"ל


♦ שאלה
אני מבוטח בקרן הפנסיה 'מבטחים' הוותיקה כבר 37 שנים. נאמר לי שצברתי כבר 70% פנסיה ואין טעם להמשיך להעביר כספים ל 'מבטחים'. האם זה נכון?
 
תשובה
אכן צברת 70%, שזו הצבירה המירבית אולם כדאי לזכור כי בגין התקופה ממועד הצטרפותך לקרן ועד 10/2003, תחשב 'מבטחים' שכר קובע לפי השכר בשלוש השנים לפני הפרישה לפנסיה. כלומר, אם שכרך יעלה ריאלית (מעבר למדד) גם הפנסיה שלך תגדל.
 

עבור התקופה מ 10/2003 מחשבת הקרן הפנסיה לפי שיטת יחסי השכר. המשך חברות בקרן תגדיל גם את המשכורת לפי שיטה זו.
בכל מקרה, לא מוצע שתקבל החלטה ללא קבלת ייעוץ מקצועי.

 


 

♦ שאלה
בקשתי להפסיק לשלם לקרן הפנסיה 'מבטחים' הוותיקה ושם נאמר לי כי אם אפסיק לשלם לקרן איני מבוטח למקרה פטירה או נכות.
 
תשובה
עובדי צה"ל מבוטחים בפנסיה מקיפה, אולם זו מחולקת לשניים- פנסיית זקנה ושארי פנסיונר משולמת ע"י 'מבטחים' הוותיקה. במקרה של מוות או נכות (חס וחלילה) משלמת מערכת הביטחון פנסיית נכות ופנסיית שארים.

 


 
♦ שאלה
החלטתי להקפיא זכויות ב 'מבטחים' הוותיקה אחרי 35 שנים. אני מבקש להפקיד הכספים בקופה אחרת. מה האפשרות שעומדת בפני?
 
תשובה
אתה רשאי להפקיד הכספים בכל קופת גמל לפי רצונך. אתה יכול להפקיד הכסף בקופת גמל שאליה מפרישים מרכיבים לא פנסיונים או בקרן פנסיה חדשה. בפרישתך לגמלאות, תוכל לקבל פנסיה שצברת בתקופה זו או למשוך את הכסף לפי כללי מס הכנסה (יכול שתשלם מס).

 


 

♦ שאלה
 אני מבוטח בקרן הפנסיה 'מבטחים' החדשה. אני מקבל הביתה דו"חות רבעוניים וד"וח שנתי. אני לא יודע לקרוא הדו"ח. למה כדאי לשים לב במיוחד והאם אני יכול להגדיל את החיסכון הפנסיוני?
 
תשובה
בעת קריאת הדו"חות חשוב לשים לב:

 1. מצב משפחתי- חשוב שבדו"ח יצוין מצבך המשפחתי הנכון- נשוי או רווק. אם הינך רווק ובדו"ח מצוין שאתה נשוי המשמעות היא שאתה משלם כסף לכיסוי שאין לך בו צורך. ולהיפך, אם הינך נשוי ובדו"ח מצוין שאתה רווק, לא מכוסים שאריך למקרה פטירה.
   
 2. מסלול ביטוח- קרן הפנסיה מציעה תוכניות פנסיה שונות. ניתן להתאים כל תוכנית פנסיה בשים לב למצבו המשפחתי של כל עובד וצרכיו הביטוחיים.
   
 3. עובד המעוניין להגדיל החיסכון הפנסיוני בקרן פנסיה חדשה, רשאי להגדיל תשלומיו לקרן לכדי 7%. כיום משלם עובד צה"ל 6% והחל מ 1/2013 יגדל חלק העובד ל6.5% וחלק מערכת הביטחון ל- 7%.
  בנוסף, אין מניעה שמבוטח בקרן פנסיה חדשה ישלם לקרן תשלומים במעמד עצמאי ע"פ החלטתו.
   
 4. אתה רשאי להעביר למבטחים החדשה גם את התשלומים המועברים כיום לקופות גמל בגין עבודה נוספת והחזרי הוצאות.

 

♦ שאלה
לפני שהתקבלתי לעבודה כעובד צה"ל צברתי זכויות בשתי קרנות פנסיה חדשות. אני מעוניין לאחד הזכויות בקרן אחת. האם זה אפשרי?
 
תשובה
מהלך זה אפשרי וחשוב שהכסף ירוכז בקרן פנסיה אחת גם מפני שתשלם דמי ניהול נמוכים יותר שיש לעובדי צה"ל המבוטחים ב 'מבטחים' החדשה וגם מפני שתוזיל עלויות ביטוח.
תקנות הניוד מאפשרות לכל עובד לנייד כספים מכל קרן פנסיה חדשה לכל קרן פנסיה אחרת. כל מה שצריך לעשות הוא לפגוש את נציג 'מבטחים' החדשה ולמלא טפסים מתאימים

  

עבור לתוכן העמוד